Güncelleme 5 Haziran 2023:
2017 yılında yazılan bu makale, WordPress Jetpack’in kullanılmasının siteye yük getirdiği ve fazla kaynak tükettiği için siteleri %50 oranında yavaşlattığı yönündeydi. Dolayısıyla o zaman yazdığım bu makale Jetpack’in kullanılmamasını öneriyordu.

Fakat şu 2023 yılındayız ve Jetpack tarafında işler çok değişti ve güzel gelişmeler oldu. Bu yüzden eski makaleyi silerek onun yerine bu notu eklemek zorunda kaldım.

WordPress Jetpack Kullanmalı Mıyım?

Günümüzde (2023 ve sonrası) Jetpack uygulaması özellik ve hafiflik bakımından oldukça iyileştirilmiş durumdadır. Eskiden olduğu gibi gereksiz özellikler ve fazladan sağladığı ekstra yüklerden arındırılarak paylaşımlı basit hostinglerde de iyi performans vermektedir.

Jetpack eklentisini WordPress sitenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yeni optimize edilmiş hali ile sitenizde çok fazla yük oluşturmayacak ya da eskiden olduğu gibi bu yükün sonucunda sitenizi gözle görülür oranda yavaşlatmayacaktır.

 

Hazır Blog Tasarımları

Daha önceden kullanıma hazır hale getirilmiş ve teknik bilgi gerektirmeyen mobil uyumlu profesyonel hazır blog paketleri ile aynı gün blog sahibi olabilirsiniz.

İş Yeriniz İçin

İş yerinizi veya faaliyetlerinizi tanıtmak için hazır kurumsal web sitesi tasarımlarını kullanabilirsiniz. Teknik bilgi gerektirmeyen profesyonel kullanıma hazır web siteleri.