WordPress blog sitelerinde SEO aracı olarak tercih edilen eklentilerden biri olan Yoast‘ı kullanmak oldukça kolay ve pratiktir.

Bu makale Weblog Studyo müşterilerini yönlendirmek için eklenmiştir ve giriş seviyesidir. Eklentinin kurulum ve tüm ayarlarını yaptığımız için nasıl kurulduğunu değil, nasıl kullanılacağını gösterir.

Bloğunuzda Yoast Seo Eklentisi kurulu ise;

 1. Öncelikle her zamanki gibi normal makalenizi yazın.
 2. Daha sonra Yoast Eklenti paneline inerek ilgili alanları yazınıza göre yeniden doldurun.
  • Odak Anahtar Kelime ekleyin.
  • SEO Title kısmına yazı başlığını yeniden ekleyin.
  • Meta description kısmına makale hakkında kısa bir açıklama ekleyin. Bu açıklamanın Google‘a yönelik olduğunu unutmayın ve lütfen “siz olsanız bu makaleyi ne yazarak arardınız?” bunun cevabını düşünerek bir Meta description yazın.

Aşağıdaki resmi inceleyin ve kırmızı ile numaralandırılmış alanlara şu bilgileri girin;

 1. numaralı alana odak anahtar kelime ekleyin (sayfanın aşağısında tanımı yazıyor.)
 2. numaralı alan resimdeki gibi görünüyorsa olduğu gibi bırakın (gerekli veriler başlıktan çekilecektir.) Eğer 2 numaralı alan boş ise oraya makalenin başlığını tekrar ekleyin.
 3. numaralı alana yazının kısa bir açıklamasını yazın (yukarıda Meta description olarak açıkladığım kısımdır.)
 4. numaralı alanlarda olabildiğince güler yüz emojisinin çıkmasını sağlayın :) Bu her şeyin yolunda olduğunu gösterir.
  Bunlar oldukça basit işlemlerdir ve her yazınızda uygulayabilirsiniz.

 

Odak Anahtar Kelime nedir?

Odak anahtar kelime veya anahtar sözcük,  sayfanızın en çok sıralamasını istediğiniz arama terimidir. Böylece insanlar bu cümleyi aradığında, sizi bulmaları kolaylaşır. Yoast SEO bunun için kendi giriş alanına sahiptir. Eklenti, sayfanın içeriğini değerlendirir ve o odaklama anahtar kelimesi için içeriğin nasıl geliştirileceğine dair geri bildirimde bulunur.

Buradaki Anahtar Kelime aslında bir kelime grubunu ima ediyor. Yani bir tek kelimeden değil, birden fazla kelimeden bahsediyor. Örneğin “Yoast nasıl kullanılır” “otomobile en güzel hangi renk yakışır” bunlar odak anahtar kelime olarak kullanılabilir.