Genelikle iyi şeylere pek yorum yapılmaz. Ziyaretçi arama motorlarında o anki ihtiyacı olan bilgiyi arar, bulur, siteye girer, ihtiyacını sitedeki bulduğu bilgi ile karşılar ve gider. Yorum yapma zahmetine girmez. Bizde öyle yapmıyor muyuz?

“iyi şeylere pek yorum yapılmaz” dedik, sosyal medya da sıkı bir gözlemciyseniz genellikle kavga içerikli, karşıt görüş içerikli paylaşımların daha çok yorumlandığını, diğer bir yandan daha sakin ama çok daha iyi bir konunun ise daha az hatta bazen hiç yorumlanmadığını görüyorsunuzdur. Bu da demek oluyor ki; bilgi aktarımı sağlayan konulara görüş bildirilmiyor, tartışma özelliği taşıyan konulara ise yorum hayli fazla oluyor.

Blog sitenizdeki yazılara yorum yapılmamasının bir diğer nedeni de WordPress yorum alanında insanı yoran bilgilerin isteniyor olması olabilir. Bunlar neler? Ad, E-Mail, Web Adresi gibi form alanları. Bunları doldurmak zorunlu olmasa da alanların çokluğu ziyaretçinin gözünü korkutuyor ve ziyaretçi “amaaan kim yazacak şimdi e-posta vs” diyerek yorum yapacağı varsa da yapmadan çıkıyor. Birçok kişi için e-mail yazmak gerçekten zahmetli olabiliyor, bunun farkına vardık artık. 🙂

Blog sitelerinde sadece yorum alanını ve isim kısmını kullanmak belki ziyaretçiler için daha kolay olacaktır. Eğer sizin için yorumcunun e-mail adresi önemli değil ise bunu uygulamayı düşünebilirsiniz.