WordPress alt yapılı kurumsal web sitenizde veya blog sitenizde çok fazla sayıda eklenti kullanmak sitenizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyecektir. Özellikle paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız bu etkiyi daha çabuk görebilirsiniz.

WordPress her ne kadar eklentilerle zenginleştirilebilir, yeni özellikler katılabilir olsa da her bir eklenti sunucunun ekstra kaynak tüketimi demektir. Bu da web sitenizin performans kaybına uğraması, daha da ileriye gidilmesi durumunda web sitenizin sunucu kaynaklı askıya alınması demektir.

Fazla eklenti kullanımı web sitenizin performansını düşüreceği için arama motorlarındaki durumunu da olumsuz olarak etkileyecektir.

WordPress Sitesinde Çok Fazla Eklenti Kullanmak

Eklentilerle ilgili diğer önemli bir konu ise kullanılan eklentinin mutlaka güncel ve destekleniyor olması gerekmektedir. Güncel olmayan eklentileri önemli web sitelerinizde kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Bu eklentiler çoğu zaman güvenlik açığı da barındıracağı için sitenize telafisi zor olacak zararlar verebilir. Bunu göz önüne alarak illegal yoldan sahip olunan eklentilerinde web sitelerine kurulmaması gerekir. Web sitenizde kullanacağınız eklenti ya sağlayıcı tarafından free sunulmuş olmalı, ya da lisanslı olarak satın alıp kullanmanız gerekir.