Kullanmaktan keyif alacağınız muhteşem bir Weblog Stüdyo Blog Paketi seçtiniz ve bloğunuzu kullanmaya başladınız. Bir süre sonra eklediğiniz makalelerin sayısı oldukça arttı. Aynı zamanda bir emek yatırımı yaptınız.

Peki siteniz veya bloğunuz teknik bir sorun ile karşılaşıp tüm verilerinizin (yazılar, sayfalar) kaybolma ihtimalinin olduğunu düşündünüz mü hiç?

Evet, çok sık karşılaşılan durum olmasa da böyle olumsuz durumlarla karşılaşabileceğinizi de hesaplayıp ona göre önlemler almanız gerekmektedir.

Yazılarınız kolay kolay kaybolmaz ve bu genellikle tüm zamanlarda %10-15 ihtimaldir. Kaybolma durumları çoğunlukla kullanıcı kaynaklı, sunucu kaynaklı veya saldırı kaynaklı olabildiği gözlemleniyor.

Her ihtimale karşı içerik ekleme yoğunluğunuza bağlı olarak yedekler almanızı öneriyorum. Örneğin ayda bir veya iki makale ekliyorsanız 2 ayda bir yedek almanız yeterli. Ayda 10 ve üzeri makale ekliyorsanız mutlaka aylık yedek almanız önerilir.

Yedek almanın türlü türlü yöntemleri vardır. Fakat size masrafsız, en kolay ve herhangi birinden yardım almadan kendi başınıza rahatlıkla yapabileceği bir yöntem alan Dışa Aktar yedekleme şeklini önereceğim.

Bu yöntem ile bloğumuzdaki yazıların yedeğini aşağıdaki videoda gösterildiği gibi alabiliriz.

Lütfen unutmayın! Bu yöntem yalnızca yazılarınızın saf bir text yedeğini alır. Yani site tasarımınızın veya ayarlarınızın yedeğini almaz.

 

Yukarıdaki videoda aynı zamanda alınan yedeğin nasıl yüklendiğinizde göstermeye çalıştım. Yazılarınız herhangi bir nedenden dolayı kaybolursa indirdiğiniz yedek dosyasını videoda gösterdiğim gibi yeniden yükleyebilirsiniz. Yazılarınız olduğu gibi yeniden tüm etiketleri ve bağlantılarıyla bloğunuzda görünmeye başlar.

Videoda göstermiş olduğum Dışa Aktar yedekleme yöntemi bloğunuzun tam yedeğini içermez. Yazılar ve sayfalarınızın yedeğini kapsar, daha çok text ağırlıklı bir yedektir.

Diğer sık kullanılan yedekleme yöntemlerinden biride Tam İmaj yedeğidir. Bu yedek sitenizin komplesini içerir. Buna yazılarınız, sayfalarınız, görselleriniz, eklentileriniz, ayarlarınız ve temalarınız da dahildir. Yedeğin alındığı gün sitenizin şekli nasıl ise yedeğin geri yüklendiği zamanda siteniz aynı şekilde olur. Bu yedekleme yöntemi, veritabanı ve sunucu üzerinden dosya yedekleme ile yapılabilir.

Sitenizin veya bloğunuzun full yedeğini aldırmak istemeniz durumunda lütfen aşağıdaki Yedekleme hizmetini inceleyin.