Artık Google web sitelerini Güvenli veya Güvenli Değil diye ikiye ayırıyor ve bu yönde etiketliyor.

Google’ın 2016 yılında yaptığı duyuruda artık tüm web sitelerinin SSL kullanması gerekeceğini öğrenmiştik. 2017 Ocak ayından itibaren ise Google siteleri ikiye ayırmaya başladı. Güvenli ve Güvenli Değil şeklinde. SSL kullanmayan ve uzantısı https:// şeklinde başlamayan web siteleri Google Chrome tarafından otomatik olarak güvensiz olarak işaretleniyor ve ziyaretçinin web sitesinden uzaklaşması sağlanıyor.

Google Chrome’dan sonra en yaygın tarayıcılardan biri olan Mozilla Firefox internet tarayıcısı da aynı şekilde SSL kullanmayan web sitelerinde “Bağlantı güvenli değil” şeklinde bir uyarıyı ziyaretçiye gösterir oldu.

Tüm bunlardan SSL kullanmanın kesinlikle zorunlu olduğu anlaşılmamalı. Çünkü böyle bir zorunluluk yok. Sadece SSL kullanan siteler güvenli, SSL kullanmayan siteler ise güvensiz olarak değerlendirilmektedir.

SSL olmayan blog veya kurumsal web sitesi Google’da üst sıralara çıkabilir mi?

SSL kullanmıyor olmanız sıralamanızın şu an için gerileyeceği anlamına gelmiyor. Fakat kullandığınız zaman size artısı olacaktır. SSL kullanan rakipleriniz ise sizden bir tık ileride ve daha güvenli bir görünüm sergileyecektir.

SSL veya HTTPS nedir?

En net ve kısa tanımı sitenize girildiği zaman tarayıcının adres satırındaki https:// ibaresidir. Buna sahip web siteleri güvenli ve SSL sertifikası sahibi demektir. Ziyaretçiye 10 kat daha fazla güven veren bir özelliktir. Bakınız aşağıdaki adres satırındaki Güvenli ibaresi.

Blog siteleri için de SSL gerekli mi?

İlk olarak SSL online alışveriş siteleri ve üyelik sistemine sahip sitelerde kullanılırdı. Artık kurumsal web sitesi ve blog sitelerinde de kullanılmaya başladı. Blog siteleri genellikle reklam gösterimleri yaparak gelir elde etmeye yönelik olduğu için blog sitelerinde SSL olması çok daha önemlidir. Kurumsal sitelerde ise bu önem o kadar yüksek değildir.


Kurulum ve karmaşık url düzenleme zahmetine girmeyin. Sizin yerinize hepsi hazırlanacaktır.

Size düşen tek şey, her zamanki gibi kullanmaya başlamak olacak ;)

Bu kampanya 2017-05-16 tarihine kadar geçerlidir.