Bu yazının ilk başlığını “Ne Kadar Süre Sonra Bloğuma Reklam Alabilirim?” şeklinde atmıştım aslında ama sonra tekrar değiştirdim. Çünkü buradaki makale yazma amacım genel anlamda blog yazısı olsun diye değil, kendi müşterilerime destek niteliğinde veya onlara ip uçları vermek içindir.

Birbirinden şık ve kullanımı kolay Weblog Studyo Blog Paketlerinden birini seçtiniz ve internetteki yerinizi aldınız…

Bazıları kendi arşivini oluşturmak için blog yazar, bazıları hobi için, bazıları reklam geliri elde etmek için, bazıları da bunların hepsi için… Bunları istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Sonuçta blogların %90’ı reklam yayınlamak ister.

Google Adsense üzerinden konuşalım;

“Yeni blog sahibiyseniz 3 ay geçmeden reklam başvurusu yapamazsınız” gibi sıkça söylenen sözler duyabilirsiniz. Fakat bu gerçeği yansıtmıyor, dikkate almayınız. Örneğin kampusblog.com kurulumdan 2 hafta sonra Google Adsense reklam hesabı alabilmiş bloglardan sadece biri.

Reklam almaya karar verdiniz ve ilk adımı atmak istediğiniz zaman öncelikle bloğunuzun genel durumunu kontrol etmeniz gerekir,

  • Bloğunuz tasarım olarak Google Adsense kurallarına uygun mu?
  • Bloğunuzda yeteri kadar içerik var mı? (Bu önemli konudur ve Adsense red nedenlerinden en sık karşılaşılan genellikle bu maddedir. Adsense ekibi başvurunuz ile birlikte bloğuzu inceler ve içeriklerin fayda taşıyıp taşımadığını kontrol eder. İçeriklerin faydalı olabileceğini düşündüğü zaman onay verir. Aksi durumda“Google kullanıcılara fayda sağlayacak içerikler sunmayı hedefler, bu nedenle bloğunuz içerik bakımından onay alamamıştır” benzeri bir red yanıtı gönderebilir.)
  • Bloğunuz ziyaretçi alıyor mu? (Bloğunuzun trafik alması da önemlidir. Arama motorundan gelen ziyaretçilere baha biçilemez. Bloğunuzda bir ziyaretçi trafiği olması içeriklerinizin fayda sağladığı anlamının çıkartılmasına neden olur. )

Weblog Studyo blog paketleri reklamlar için son derece uygundur. Bu yüzden siz içerik ve trafik kısmı ile ilgilenmelisiniz.

Bloğunuzda bulunan kategoriler önemlidir ve içerinin boş olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer kategorilerinizin içerisinde makale bulunmuyor veya sayısı az ise reklam başvurusu yapmadan önce biraz bekleyin.

Kategorilerinizde içerik olduğunu ve bloğunuzun yeterince dolu olduğunu varsayalım. Bu durumda da ziyaretçi trafiği var mı? Sorusuna ne bir yanıt bulmanız gerekiyor. Ziyaretçiniz varsa bloğunuz yeni kurulmuş ve içeriği az olsa dahi Google Adsense reklam hesabı alabilir. Bloğun ziyaretçisinin olmasını Google şu şekilde yorumluyor: “Ziyaretçiniz varsa kullanıcılara bir fayda sağlıyorsunuz demektir…

Farklı IP adreslerinden ziyaretçi almak bloglar için çok kıymetlidir. Google üzerinden bir makaleye gelen ziyaretçi ise daha da kıymetlidir.

Bloğunuzun www.alexa.com/siteinfo verisine bakarakta reklam başvurusu için yeterli trafiğinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz ve bu en kolay yöntemlerden biridir. Alexa dünyadaki tüm siteleri ölçümleyen, analiz eden, ziyaretçisinin nereden geldiğine kadar dikkat eden bir kuruluştur.

www.alexa.com/siteinfo sitesine girip kutucuğa web adresinizi yazarak enter yaptığınız zaman Alexa sitenizi sorgulayacak ve size ölçümleri gösterecek. Size birçok ölçüm sunacak ama siz bu aşamada ALEXA RANK başlığının altındaki sayılara bakmanız yeterlidir. Örnek aşağıdaki gibidir.

Yukarıda resim bize kişisel bloğumun Alexa sırasının 410 bin olduğunu söylüyor. Bir bloğ için çok iyi bir sıradır bu diyebiliriz. (Sayı küçüldükçe değer artar. Örneğin buradan Alexa Türkiye Top 50 listesini görebilirsiniz.)

Ve bu da weblogstudyo.com’un Alexa sırası. Görüldüğü gibi 2 Milyon. Bu ticari bir web sitesi olduğu için bloglar kadar popüler olması beklenemez.

Alexa da sitenizi sorguladınız ve herhangi bir sıralama sayısı çıkmıyorsa henüz bloğunuz Alexa sıralamasına giriş yapacak kadar ziyaretçi almıyor veya Alexa tarafından henüz taranmamış demektir. Eğer yaptığınız sorgulama sonucu Alexa rank kısmında Belirsiz veya No result ya da buna benzer bir ibare varsa reklam başvurusu yapmak için bir süre daha bekleyebilirsiniz.

Alexa sıralamasına bazen 28 milyondan giren siteler bazende 7 milyondan giren siteler görebiliyorum…